Mathematics

Question

A package of 10 cans of soup costs $14. An individual can costs $2. You need at least 25 cans. Find the price of each combination of items.You decide to buy 3 packages of 10 cans. How much do you pay for each can?

2 Answer

  • $14×3=$42 price per package of 10
    25×$2=$50 individual can cost
    30×$2=$60, cost of cans individually bought
    so the third problem would be the correct answer because it asks how much for each can
  • Answer:

    $1.4

    Step-by-step explanation:

    Given, Price of a package of 10 cans = $14

    and, Price of an individual can = $2

    Now, if I have to purchase at least 25 cans their are two possible ways:

    1. Purchasing 2 packages of the can and then purchase rest individual cans. Thus, if I have to purchase 25 cans it costs: 14 × 2 + 5 × 2 = $38.
    2. Purchasing 3 packages of cans. It will cost me: 3 × 14 = $42. But it will give me an extra 5 cans.

    Further, if I decided to buy 3 packages of 10 cans it will cost me $42 and I will pay $1.4 for each can.